Česká kuchyně patří k těm, které návštěvníci často podcení, ale po ochutnání si zamilují. Jídlo hraje v české kultuře významnou roli a většina tradic a svátků je spojena s charakteristickými pokrmy. Tradiční česká jídla jsou chutná, vydatná a často velmi sytá, ideální pro doplnění energie po celodenním objevování krás České republiky. V tomto průvodci vám představíme pokrmy a nápoje, které byste během své návštěvy rozhodně neměli minout.
Tradiční hlavní jídla
Svíčková na smetaně
Pokud byste měli ochutnat jen jedno české jídlo, ať je to svíčková. Tento pokrm se skládá z hovězí svíčkové pečeně podávané s krémovou omáčkou ze zeleniny a smetany, s brusinkovým kompotem a houskovým knedlíkem. Je považován za jeden z národních pokrmů a najdete ho v menu téměř každé české restaurace. Zajímavostí je, že původní zelenina (mrkev, celer, petržel) se po vaření rozmixuje, aby vznikla hladká omáčka.
Vepřo-knedlo-zelo
Další klasika, kterou musíte ochutnat. Jedná se o vepřovou pečeni s českými houskovými knedlíky a kysaným zelím. Tato kombinace je považována za nejtypičtější české jídlo a je oblíbená po celé zemi. Pokrm je dokonale vyvážený - kyselost zelí skvěle doplňuje tučnost vepřového masa a jemnost knedlíků.
Guláš
Přestože guláš pochází z Maďarska, Češi si ho adaptovali natolik, že je dnes považován za klasické české jídlo. Český guláš je hustá omáčka z hovězího masa, cibule a papriky, často dochucená kmínem a majoránkou. Podává se s houskovým knedlíkem nebo chlebem a často je ozdobený nakrájenou cibulí. Je to ideální jídlo pro zimní dny.
Smažený sýr
Eidamský sýr obalený v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a smažený, podávaný s hranolky a tatarskou omáčkou. Tento pokrm je obzvlášť populární mezi mladšími Čechy a studenty. Je to také často jediná vegetariánská možnost v tradičních českých hospodách.
Tradiční české polévky
Bramboračka
Hustá polévka z brambor, hub, mrkve, celeru a petržele, ochucená majoránkou a česnekem. V některých regionech se přidává i uzené maso. Je to velmi syté jídlo, které může sloužit jako lehčí oběd, zvláště když je podávané s chlebem.
Kulajda
Krémová polévka z jižních Čech s bramborami, houbami, koprem a zakysanou smetanou, často podávaná s vejcem uvařeným na hniličku. Méně známá mimo Českou republiku, ale velmi ceněná místními.
Česnečka
Česneková polévka s bramborami, často podávaná s osmaženými kostičkami chleba a někdy i se sýrem. Je považována za výborný lék na kocovinu, a proto je často konzumována po bujaré noci.
Tradiční české dezerty a sladkosti
Trdelník
Ačkoli je nyní velmi populární mezi turisty v Praze, trdelník není tradiční český dezert, ale pochází ze Slovenska. Jde o sladké těsto obtočené kolem válce, pečené nad ohněm a obalené v cukru a skořici. Dnes se často podává plněný zmrzlinou nebo nutellou.
Koláče
Pravé české koláče jsou kulaté sladké pečivo plněné tvarohem, mákem nebo povidly (švestková zavařenina) a posypané drobenkou. Tradiční koláče se pečou na Moravě pro speciální příležitosti, ale menší verze se prodávají v pekárnách po celé zemi.
Buchty
Sladké kynuté knedlíčky plněné tvarohem, mákem nebo povidly a pečené v troubě. Často se podávají posypané moučkovým cukrem. V české pohádce "Tři oříšky pro Popelku" se buchty objevují jako tradiční pochoutka.
Palačinky
Tenké české palačinky jsou podobné francouzským crêpes a podávají se plněné džemem, tvarohem nebo nutellou, často posypané moučkovým cukrem.
Nápoje
České pivo
Češi jsou známí svou láskou k pivu a Česká republika drží světový rekord v konzumaci piva na osobu. Nejznámější značky zahrnují Pilsner Urquell, Budvar (známý také jako Budweiser) a Staropramen, ale existuje mnoho regionálních pivovarů, které stojí za vyzkoušení. Pivo je v Česku často levnější než voda nebo nealkoholické nápoje.
Becherovka
Tradiční bylinný likér z Karlových Varů s tajnou recepturou, který se podává jako aperitiv nebo digestiv. Má charakteristickou hořkosladkou chuť s náznaky skořice a má 38 % alkoholu.
Slivovice
Velmi silný destilát ze švestek (40-70 % alkoholu), který je populární zejména na Moravě. Je to tradiční domácí pálenka, která se často vyrábí v malých domácích palírnách.
Kde ochutnat autentickou českou kuchyni
Pro autentický zážitek z české kuchyně doporučujeme navštívit tradiční české hospody mimo hlavní turistické trasy. Zde jsou některé tipy:
- U Fleků - jedna z nejstarších a největších pivnic v Praze, která vaří vlastní tmavé pivo a podává tradiční česká jídla
- Lokál - síť restaurací v Praze specializující se na poctivou českou kuchyni s důrazem na kvalitní suroviny
- U Modré Kachničky - restaurace nabízející tradiční českou kuchyni s moderním zpracováním
- Hospoda U Černého koně v Českém Krumlově - tradiční jihočeská restaurace s rustikálním interiérem
Závěr
Česká kuchyně je plná chutných a vydatných pokrmů, které stojí za vyzkoušení. Od sytých hlavních chodů přes hutné polévky až po sladké dezerty - každé jídlo vypráví příběh o české historii a kultuře. Nezapomeňte své kulinářské zážitky doplnit sklenicí kvalitního českého piva nebo štamprle slivovice pro skutečně autentický zážitek. Dobrou chuť, nebo jak se říká v češtině - dobrou chuť!